Rola pszczelarza w dobrym przezimowaniu

Data publikacji: 30 listopada 2022
Udostępnij:

Rola pszczelarza w dobrym przezimowaniu

Czy pszczoły, jak niedźwiedzie, zapadają w sen zimowy?

Pszczoły nie zapadają w sen zimowy.

Zawiązują tzw. kłąb zimowy kształtem przypominający kulę, która zazwyczaj zajmuje kilka ramek. Kłąb tworzy cała pszczela rodzina w celu zapobieżenia zbytniemu wychłodzeniu jego wnętrza, w którym z kolei znajduje się matka pszczela. Pszczoły na zewnątrz kłębu wymieniają się, aby zapobiec ich zamarznięciu.

Temperatura w środku kłębu wynosi od 20 st.C do nawet 30 st.C. W sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -10 st.C to pszczoły mają nie lada wyzwanie, żeby ją wyrównać.

Podstawowe zadanie kłębu to chronić królową, żeby w dobrej formie przetrwała do wiosny. Przezimować też muszą robotnice, które wiosną będą w stanie odbudować rodzinę.

Pojedyncze pszczoły nie przetrwałyby zimy w naszym klimacie. Ich ciała muszą być utrzymywane w temperaturze powyżej 8 st.C. Kiedy temperatura jest niższa, ich ciała drętwieją, a pszczoły umierają. Kłąb to doskonały sposób na przezimowanie rodzin pszczelich.

My pszczelarze, co roku pod koniec sezonu pszczelarskiego, mamy za zadanie odpowiednio przygotować rodziny pszczele na ekstremalne warunki zimowe. Zapewniamy w ulu właściwą ilość dobrej jakości pokarmu. Zapas musimy dobrze rozłożyć. To bardzo ważne, żeby wielkość gniazda była dostosowana do siły rodziny, co w praktyce oznacza, że liczba ramek musi odpowiadać liczbie pszczół. Zabezpieczamy też każdy ul przed zaciekaniem i wiatrem.

Niestety na pewne czynniki nie mamy żadnego wpływu. Przykładowo temperatura jest niezależna od naszej woli. Dla właściwego przezimowania rodzin pszczelich najważniejszy jest brak gwałtownych skoków temperatur. Zimujące pszczoły potrzebują też spokoju. Każdy niepokój z zewnątrz zwiększa spożycie zimowego pokarmu przez pszczoły. Jeśli pszczoły zjadłyby pokarm przedwcześnie to rodzina straciłaby szanse na przeżycie. Na szczęcie takie sytuacje możemy eliminować poprzez wyrywkowy przegląd naszych Pasiek.

Udostępnij:
Pasieka w sieci:

Zapisz się na nasz newsletter

i otrzymuj informacje o nowościach oraz promocjach

* Warunki świadczenia usługi Newsletter, która dotyczy Pasieki Tkaczuk znajdują się w Regulaminie Usługi Newsletter. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do rezygnacji z tej usługi, oraz usunięcie Twojego adresu e-mail z naszych baz danych.

© 2024 Pasieka Tkaczuk
Projekt i wykonanie: 
DRAST Company
menumenu-circlecross-circle