Rola pszczelarza w dobrym przezimowaniu
Czy pszczoły, jak niedźwiedzie, zapadają w sen zimowy?
Pszczoły nie zapadają w sen zimowy.
Zawiązują tzw. kłąb zimowy kształtem przypominający kulę, która zazwyczaj zajmuje kilka ramek. Kłąb tworzy cała pszczela rodzina w celu zapobieżenia zbytniemu wychłodzeniu jego wnętrza, w którym z kolei znajduje się matka pszczela. Pszczoły na zewnątrz kłębu wymieniają się, aby zapobiec ich zamarznięciu.
Temperatura w środku kłębu wynosi od 20 st.C do nawet 30 st.C. W sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -10 st.C to pszczoły mają nie lada wyzwanie, żeby ją wyrównać.
Podstawowe zadanie kłębu to chronić królową, żeby w dobrej formie przetrwała do wiosny. Przezimować też muszą robotnice, które wiosną będą w stanie odbudować rodzinę.
Pojedyncze pszczoły nie przetrwałyby zimy w naszym klimacie. Ich ciała muszą być utrzymywane w temperaturze powyżej 8 st.C. Kiedy temperatura jest niższa, ich ciała drętwieją, a pszczoły umierają. Kłąb to doskonały sposób na przezimowanie rodzin pszczelich.
My pszczelarze, co roku pod koniec sezonu pszczelarskiego, mamy za zadanie odpowiednio przygotować rodziny pszczele na ekstremalne warunki zimowe. Zapewniamy w ulu właściwą ilość dobrej jakości pokarmu. Zapas musimy dobrze rozłożyć. To bardzo ważne, żeby wielkość gniazda była dostosowana do siły rodziny, co w praktyce oznacza, że liczba ramek musi odpowiadać liczbie pszczół. Zabezpieczamy też każdy ul przed zaciekaniem i wiatrem.
Niestety na pewne czynniki nie mamy żadnego wpływu. Przykładowo temperatura jest niezależna od naszej woli. Dla właściwego przezimowania rodzin pszczelich najważniejszy jest brak gwałtownych skoków temperatur. Zimujące pszczoły potrzebują też spokoju. Każdy niepokój z zewnątrz zwiększa spożycie zimowego pokarmu przez pszczoły. Jeśli pszczoły zjadłyby pokarm przedwcześnie to rodzina straciłaby szanse na przeżycie. Na szczęcie takie sytuacje możemy eliminować poprzez wyrywkowy przegląd naszych Pasiek.
Zestawy Świąteczne już są
Wielkimi krokami zbliżają się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia i z tej okazji mamy dla Was niespodziankę!
W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowe miodowe zestawy, którymi możecie obdarować swoich Najbliższych
Zestawy mikołajkowe występują w różnych wariantach, w zależności od liczby i ilości miodów w zestawie:
Worki na prezent wykonane są z eleganckiej juty w kolorze naturalnym z czerwonymi gwiazdkami lub w jednolitym kolorze czerwonym. Są wytrzymałe, a wyglądem przypominają plecionkę ze sznurka.
Ogromnie nas cieszy, że worki te mogą być dalej wykorzystywane przez Obdarowanego.
Szczegóły opisane w konkretnych aukcjach Allegro - link poniżej.
Oglądajcie, wybierajcie i uszczęśliwiajcie swoich Bliskich naturalnymi, zdrowymi i do tego pięknymi upominkami
Radości z obdarowywania i wszystkiego dobrego na Święta.
Oferta limitowana, do wyczerpania zapasów.
W świecie pszczół jest się tylko gościem
Pszczoła żyje na świecie od 150 milionów lat. I tak naprawdę jest w niezmienionej formie. One żyły wspólnie z dinozaurami, były świadkami olbrzymiej części naszej historii. Miód od tych 150 mln lat jest tak samo wytwarzany. Jest to ewenement, można powiedzieć, na skalę światową, bo człowiek w świecie pszczół jest tylko chwilowym gościem.
Czy powinniśmy jeść miód?
Co to jest propolis?
Czego spodziewamy się w kolejnych sezonach ?
Te i inne ciekawe kwestie porusza Piotr Tkaczuk, nasz niekwestionowany ekspert w dziedzinie pszczelarstwa, pasjonata i miłośnik pszczół, a przede wszystkim doświadczony Pszczelarz, współwłaściciel Pasieki Tkaczuk.
Zachęcamy do lektury artykułu w Gazecie Nidzickiej
https://gazetaolsztynska.pl/
Z największą radością i dumą informujemy, że Janusz Tkaczuk otrzymał honorową odznakę "ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA"
* Warunki świadczenia usługi Newsletter, która dotyczy Pasieki Tkaczuk znajdują się w Regulaminie Usługi Newsletter. W każdej chwili przysługuje Ci prawo do rezygnacji z tej usługi, oraz usunięcie Twojego adresu e-mail z naszych baz danych.